W Świebodzicach jak każdego roku, od 26 lat, po zakończonej zbiórce pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, dyrygentka świebodzickiej orkiestry Pani Zofia Marek, namaszczona przez głównego dyrygenta WOŚP: Jurka Owsiaka podsumowuje wydarzenie i dziękując tym , którzy pomagali przy organizacji tego ważnego wydarzenia. Od wielu lat członkini Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Joanna Siwarska aktywnie bierze udział w artystycznej części WOŚP w Świebodzicach, w tym roku nie było inaczej.
Miesiąc: kwiecień 2018
zakończenie realizacji projektu „Kino terapia lekiem na szczęście”
W dniu 4 kwietnia br. Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic zakończyło realizacje projektu pt. „Kino-terapia lekiem na szczęście „. W ramach projektu osoby z niepełnosprawnością wraz z członkami swoich rodzin, opiekunami, wolontariuszami oraz przyjaciółmi korzystały z kino-terapii. Sztuka filmowa oddziałuje na widza w wielu sferach, wciąga akcją, muzyką, ciekawymi dialogami. Beneficjenci naszego projektu w swobodnej i przyjaznej atmosferze oglądali filmy, które prowokowały uczestników projektu do marzeń i stawały się źródłem inspiracji. Filmy jak wynika z rozmów z kinomanami , dostarczyły im ciekawych i kreatywnych narzędzi do zaangażowania i zmotywowania do pracy z własnym życiem i problemami.
W okresie 3 miesięcy Beneficjenci projektu obejrzeli 15 filmów kinematografii światowej, na które zakupiono ponad 300 biletów. Oglądano rożne filmy: bajki, komedie, filmy obyczajowe, sensacyjne. Były wśród nich filmy nominowane do Oskara jak „Trzy bilbordy”, „Czwarta władza” „, „Twój Vincent” , jak i te nie nominowane i nie nagradzane , które bez fleszy i hałasu medialnego weszły na ekrany kin. Filmy, które powstały aby wzruszyć, zauroczyć swoją prostota i mądrością jak np. amerykański film pt. „Cudowny chłopak”. Wspomniany film to opowieść o życiu chłopca z oszpeconą twarzą, który próbował odnaleźć swoje miejsce w „szkolnej dżungli”. Film przekonywał widza o tym, że ludzie są z natury dobrzy, tylko czasem potrzebują na to okrycie trochę więcej czasu i dopiero wtedy zdejmują z twarzy okrutną maskę i zaczynają robić dobre rzeczy. Projekt pt. „Kino- terapia lekiem na szczęście „, w całości w kwocie 5 tys zł został finansowany przez Fundację Tesco oraz Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, przy ogromnym wsparciu lokalnej społeczności, która robiąc codzienne zakupy mogła na nasz projekt głosować. Koordynatorem projektu była Ewa Dziwosz